השפלת מי תהום

השפלת מי תהום – מה זה אומר

אחד התחומים בהם מתעסקים לא מעט בתחום איכות הסביבה ומשק המים של ישראל, הוא כל מה שקשור למי התהום. בתוך תחום זה, אנחנו יכולים למצוא עיסוק נרחב בנושא של השפלת מים תהום

על מנת להבין מה זה, צריך להבין תחילה מדוע מתעסקים בנושא זה ומה הקשר בינו לבין זיהום. מי התהום הם מי גשמים שחודרים אל האדמה ונשארים בהם. הם משמשים אותנו לגידולים חקלאיים, מקורות מים, תעשייה ועוד. עם השנים אנחנו נאלצים להתמודד עם זיהום במי התהום, כתוצאה מתהליכי בנייה, תעשייה ותהליכים אחרים שמובילים לידי כך שחומרים שונים נכנסים אל תוך המים ומזהמים אותם. מן הסתם, זה מוביל לידי הרס של מי התהום וחוסר יכולת להשתמש בהם. על מנת שנוכל לחזור ולהשתמש בהם, עלינו לטהר את המים. 

אחד האמצעים שמשתמשים בהם לא פעם בשביל להתמודד עם הבעיה, זה השפלת מים תהום. הרעיון הוא, לקחת את מפלס מי התהום המקורי, לווסת אותו, באופן כזה שיהיה ניתן לבצע פעילות מסוימת במקום, ואז יהיה אפשר להשתמש במים בצורה מבוקרת ונכונה. בדרך כלל התהליך מתבצע על ידי שאיבה, למרות שזו לא השיטה היחידה. 

מדוע מבצעים תהליך של השפלת מי תהום

כאמור, אם אנחנו רוצים לבצע עבודות באזורים מסוימים, מקומות מתחת לקו המים, כלומר מתחת למי התהום ולא ניתן לבצע אותם בגלל המיקום, אז מה שנדרשים לעשות זה פשוט לבצע השפלה של המקום, באופן כזה שהמים לא יפריעו. כך מנמיכים את המקום, אפילו אם זה באופן זמני, מבצעים את העבודה ואז אפשר להחזיר את המקום למצבו הסטנדרטי. 

חשוב לומר, התהליך לא מתבצע ככה סתם. יש לתכנן את מערך השאיבה, יש לוודא את הנתונים השונים, להבין באיזה סוג קרקע מדובר, ועוד. לעיתים מדובר בתהליכי שאיבה שנמשכים שעות ארוכות, כולל בזמן העבודה, על מנת לאפשר את ביצועה, כאשר בסוף תהליך העבודה, מחזירים את המים למקומם. 

מן הסתם, צריך להיערך לכך בהתאם, בין אם זה מבחינה תכנונית ובין אם זה מבחינות אחרות.

קריאה נוספת