פטנטים בישראל

רישום פטנט בישראל

אחד הרגעים הכי משמעותיים בחייו של כל יזם, של כל מפתח, של כל ממציא, זה הרגע בו הוא מגלה שהוא המציא פטנט שאיש לא המציא לפניו. זה לא קורה הרבה, ולפעמים צריך לעבוד חיים שלמים בשביל להמציא פטנט אחד, לפעמים אפשר להמציא פטנטים אך כאלה שהם לא משמעותיים ולא חשובים, אך הם עדיין פטנט.

התהליך איננו מתחיל ונגמר בכך שאנחנו ממציאים ויוצרים פטנטים מסוימים. זה רק החלק הראשון של התהליך. החלק השני הוא כל מה שקשור לרישום שלו. רישום פטנט בישראל ובכלל בעולם, הוא שלב מאוד מהותי והכרחי על מנת שנוכל להשתמש בו באופן בלעדי ועל מנת שנוכל ליהנות מהרווחים עליו.

לפני שנסביר כיצד מתבצע רישום פטנט בישראל ובכלל, נסביר בקצרה מה המטרה שלו. כשאנחנו ממציאים פטנט, אנחנו רוצים לוודא שאיש לא יכול להשתמש בו ללא רשותנו. זו הדרך שלנו גם להקדים את המתחרים שלנו וגם להרוויח על הפטנט שלנו. אם אנחנו נמציא פטנט ומיד כולם יוכלו להשתמש בו, אז אנחנו לא נרוויח מזה כולם, במילים אחרות, לא תהיה לנו שום סיבה להמציא פטנטים, הרי אנחנו לא נרוויח מזה.

רישום פטנט קובע עובדה בשטח, שאנחנו בעלי הזכויות עליו ולכן למשך תקופה מסוימת, רק אנחנו יכולים להרוויח ממנו. אם מישהו רוצה להשתמש בפטנט שלנו, אז אנחנו נוכל לגבות ממנו כסף. אם הוא ישתמש בו ללא רשותנו, זו תהיה עביטרה על זכויות הקניין שלנו.

כיצד מבצעים רישום?

בעיקרון, לשם רישום פטנט יש לפנות אל גורם מקצועי שמתמחה בכך, מדובר על עורכי דין שמתמחים בתחום ויש להם ידע טכני. הם מכינים את תהליך הרישום, בין היתר זה אומר, מה בדיוק הפטנט עושה, לשם מה הוא מיועד וכל טפסי הרישום האחרים. צריך להדגיש, שאנחנו צריכים לוודא שאין שום גורם שכבר יצר פטנט דומה.

אחרי שהפטנט שלנו יקבל את האישורים הנדרשים, נוכל לרשום אותו על השם שלנו ובכך למעשה אנחנו נהיה בעלי הזכויות הבלעדיים שלו. חשוב מאוד להקפיד לעשות את זה כמה שיותר מהר, על מנת שלא יתפסו את מקומנו.

קריאה נוספת