עורך דין צבאי

חייל ונתפסת נוהג בשכרות? המאמר הזה בשבילך

 

אחת העברות המשמעותיות ביותר הקיימות בספר החוקים הישראלי, בכל מה שקשור לנושא תעבורה, זו עבירה של נהיגה בשכרות. זו עבירה מאוד משמעותית בגלל האפקט שלה וכן בגלל הסכנה שהיא יכולה לייצר.

כאשר נהג עולה על רכב ונוהג בו כשהוא תחת השפעה של אלכוהול, כלומר שיכור, הוא מהווה סכנה לעצמו, לנוסעים ברכב, נהגים אחרים, והולכי רגל. אין לו יכולת שליטה על הרכב וכן אין לו יכולת להפעיל שיקול דעת ולפעול בזהירות. דברים שהם הכרחיים כשנוהגים, בכל מצב, בכל תנאי.

מה עושים כשחיילים נוהגים תחת השפעת אלכוהול?

אחד המשפטים הראשונים שכל בחור ובחורה צעירה שומעים כשהם מתגייסים לצבא, הוא "אתם רכוש צה"ל" לפחות למשך שלוש שנים אם לא יותר. מאחר וככה צה"ל מתייחס אליהם, אז באופן טבעי, אסור להם לבצע שום עבירה שהיא אסורה על פי כללי הצבא, בוודאי לא לסכן את עצמם או אחרים, ובטח לא בנהיגה תחת שכרות.

כעת עולה השאלה, אם כך, כיצד מתנהלים מול חיילים שנהגו בשכרות, לא בהכרח בזמן שהם נמצאים בבסיס או במדים. למשל, בתקופת חופשה או בכל מקרה אחר. התשובה לכך פשוטה, הצבא יכול לשפוט אותם (גם אם משטרה אזרחית עצרה אותו) ויתרה מזו ייתכן מאוד שהשיפוט הצבאי יהיה הרבה יותר מחמיר בגלל שמדובר בחייל, מאשר השיפוט האזרחי.

כל חייל שנתפס נוהג בשכרות, צריך לשכור מיד עורך דין צבאי שייצג אותו, במטרה להוכיח את חפותו או לפחות לעזור לו לצאת מהמצב בתנאים הרבה יותר טובים. עורך דין צבאי הוא איש מקצוע שמכיר את הדין הצבאי ורשאי לעמוד מול בית משפט צבאי ולטעון בשם הלקוחות שלו, קרי החיילים.

מה ההבדל בין חייל סדיר לחייל קבע או מילואים?

בעיקרון, כל אדם שנמצא תחת המסגרת הצבאית צריך למלא את פקודות הצבא, כולל בכל מה שקשור לחוקי תעבורה ובפרט איסור נהיגה תחת שכרות. יחד עם זאת, חייל בסדיר, יישפט על פי דין צבאי גם במקרה שהוא נמצא בחופשה. חייל במילואים במצב דומה, בהנחה והוא לא השתמש ברכב צבאי, לא יישפט על פי הדין הצבאי אלא על פי הדין האזרחי. זה נכון גם לגבי אזרחי עובד צה"ל.

חיילים בקבע, הם בדיוק כמו חיילים סדירים, הם כפופים באופן מלא לדין הצבאי, ואם הם נוהגים תחת שכרות, כשהם על מדים או בחופשה, הרי שהם יישפטו בבית דין צבאי, ולשם כך, כאמור, הם יצטרכו לשכור ייצוג של עורך דין צבאי.

חשוב לזכור, הצבא נלחם בעבירות תעבורה ונהיגה בשכרות, מתוך כוונה להפחית למינימום האפשרי את מספר העבירות, וכמובן את מספר ההרוגים והפצועים כתוצאה מתאונות אלו, ולכן הוא מפעיל את כל הכוח והיכולות שלו לשם כך, בהיבט המשפטי ובהיבטים אחרים.

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *