רכיבה טיפולית – למי זה מתאים?

לנו, בתור אנשי מקצוע בתחום, אין כל ספק. השימוש בבעלי חיים לצורך טיפול יכול להיות משנה חיים עבור מטופלים רבים במובנים כאלו ואחרים. המטרה שלנו היא לאפשר גם למטופלים שלא מתאים להם לשבת על ספת הפסיכולוג, אלו שלא יכולים לכאוב את הקשיים שלהם בקול, לקחת חלק במה שמתרחש סביבם.

השימוש בבעלי חיים לצורך טיפול התחיל בראשית המאה העשרים. אז נדמה הדבר בתור פעילות אזוטרית. אלא שלאורך השנים המודל תפס תאוצה. היום, דווקא כאשר אנו רחוקים יותר מתמיד מהטבע, אנו יכולים ליהנות מפירות של מחקר רב שנים המחבר בין הידע שצברנו בנושא לרעיונות מחקריים.

תהליך מהסוג הזה לא מתאים לכל אחד. אבל כאשר אנו מצליחים לעזור למטופל שתהליך מהסוג הזה דווקא מתאים לו בהחלט, האמינו לנו, אין סיפוק גדול יותר מזה.

על היתרונות של השיטה והאבחנה בין אלו שהשיטה מתאימה להם מאוד ובין אלו שהשיטה מתאימה להם פחות, נדבר כאן בהרחבה.

למי מתאימה השיטה

השיטה אותה אנו מכנים 'רכיבה טיפולית' כאמור לא מתאימה לכל אחד. אנו מדברים על שיטה המשלבת למעשה עבודה עם בעלי חיים לצד רכישה של מיומנות נוספת. כך שבמידה רבה ישנם כמה 'אבי טיפוס' טיפוליים להם מתאימה רכיבה טיפולית במיוחד.

  1. אלו שרוצים לפתח ביטחון עצמי:  רכיבה טיפולית, מעצם רכישת הידע אותו לא תמיד קל לצבור, מאפשרת למטופלים רבים לפתח ביטחון עצמי שאולי לא היה שם קודם.
  2. אלו המעוניינים לפתח יכולות רגשיות כאלו ואחרות:  רגישות היא לא דבר איתו נולדו כל בני האדם. לא פעם, בוודאי במדינות בהן רגישות סביבתית היא ממש אבן יסוד, כמו בתרבות הישראלית, אנו רוצים לאפשר למטופלים לפתח את היכולת להרגיש את סביבתם. על ידי היכרות עם בעל חיים אנו יכולים ללמד אותם איך לפתח רגישות והבנה על המתרחש אצל האחר.
  3. אצל אלו הצריכים לתת מקום לאגרסיות שאין להן מקום בעולם שלנו באופן יום יומי:  לא כל בני האדם יכולים להתרכז שעות רבות בכיתות צפופות. לא לכולם יש סף קשב גבוה. היתרון הגלום בשיטה של רכיבה טיפולית למעשה מאפשר לאותם צעירים להוציא אנרגיה שתאפשר להם להתרכז בכיתה בהמשך.

אמנם אלו האנשים שמתאים להם במיוחד לעבור תהליך משמעותי כמו רכיבה טיפולית. אבל זה ממש לא הסוף. אנחנו יכולים למצוא עוד מגוון רחב של מטופלים שזו הדרך שלהם ללמוד איך לתקשר, לפתח יכולות מנהיגות, אחריות אישית ועוד. הקשר המשולש שבין המטפל, בעל החיים והמטופל מאפשרת לנו ליצר קשר בונה ומצמיח. כזה שיתן למטופל שלנו את הכלים להצלחה בהמשך הדרך.

אנחנו במכון וינגייט מזמינים אתכם להכיר את התחום מקרוב. אנו עובדים עם אנשי המקצוע הטובים בארץ לתחום ומאמינים כי גם אתם תוכלו למצוא כאן את שאהבה נפשכם. 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *