סיגיריות - טיפול בהתמכרויות

טיפול בהתמכרויות

התמכרות, הינה למעשה מצב נפשי מתמשך של ירידה במצב הרוח, שקיעה לעצבות, דכדוך, איבוד הנאה ועניין. מצב זה, עשוי לגרום לשבש את התיאבון השינה ועוד. התמכרות בעצם, הינה דחף בלתי נשלט היוצר תלות בחומר, באדם או בצורות התנהגות שונות. כאשר אדם חש כי חייו השתבשו בשל התמכרות מסוימת, עליו לגשת אל מרכז המתמחה בתחום של טיפול בהתמכרויות. הרצון לגשת למרכז כזה, חייב להגיע מהמתמכר עצמו, מה שיראה כי הוא אכן מעוניין לעזור לעצמו ולשים לזה סוף על מנת לנהל שוב אורח חיים תקין ונורמאלי.

התמכרויות, יכולות להתחיל בהתנסות חווייתית ולגרום לכך שאותו אדם, יתמכר בגלל גורמים רגשיים כמו ביטון עצמי נמוך, חרדה או דיכאון,  תחושות ריקנות ועוד.למעשה, קיימים סוגים שונים של התמכרויות אבל בכולם קיימים מאפיינים דומים. ישנן התמכרויות לסמים, לאלכוהול, התמכרות להימורים, התמכרות למשחקי מחשב ולאינטרנט ועוד.

מהו המקור של ההתמכרויות השונות?

להתמכרויות השונות, ישנם גורמים שהם קונפליקטים התפתחותיים שאינם פתורים או חסכים רגשיים. זוהי למעשה תופעה פסיכו סוציאלית ויש לטפל בה ע"י טיפול בהתמכרויות, כאשר בטיפול זה, מוצאים את השורש לבעיה זו וכלים להתגברות. יש לציין, כי ההתמכרות פוגעת במי שמתמכר , בסביבתו הקרובה, במשפחתו וכל מי שנמצא בסביבת המתמכר. את הסימנים להתמכרות ניתן לראות  בקשיים בתפקוד היום יומי.

מתמכרים רבים, נוטים לברוח מהמציאות ויקצו את כל משאביהם לאותו תחביב או חוויה שהתמכרו לה. כאשר מתחיל השיבוש בתפקוד היום יומי, זה הסימן המובהק שהאדם הפך להיות מכור.

כולנו חשופים להתמכרויות

התשוקה הפנימית שמוטבעת ברובנו להפקת הנאה מהחיים, גורמת לכל אחד מאתנו להיות פגיע להתמכרות. זוהי תופעה חברתית קשה, אשר מאיימת על החברה המודרנית והיא מוכרת בכל העולם. על פי הסטטיסטיקה של ארגון הבריאות העולמי, ההתמכרות נמצאת ברשימת האבחנות השכיחות ביותר בתחום בריאות הנפש והיא נמצאת במקום השני אחרי מחלות הדיכאון על כל סוגיהן.טיפול בהתמכרויות שיהיה מוצלח, יאפשר להתנגד את ההשפעות אשר משבשות  את המוח ולגרום לכך שהמכור יקבל בחזרה את השליטה המוחלטת על חייו, מה שיגרום לו לחזור לאורח חיים תקין.

קריאה נוספת